Není mrazák jako mrazák

Jaké mrazicí boxy známe a jaké jsou jejich přednosti, nebo naopak nevýhody?

Pultové

Říká se jim také „truhlicové“. Otevírají se shora a jsou konstruovány pro velkokapacitní skladování potravin, zejména masa, ovoce a zeleniny. Vyznačují se nízkou spotřebou elektrické energie a jsou izolovány silnější vrstvou, než mrazicí boxy, které jsou součástí kombinovaných chladniček. Značnou výhodou je, že potraviny při výpadku elektřiny tu zůstávají dlouho zmrzlé a nerozmznou ani po několika hodinách.
čtyři kostky ledu.jpg

Skříňové

Samostatné mrazáky ve tvaru podobném klasické chladničce s vodorovnými šuplíky, jejichž přední strana je buď vyklápěcí, anebo se celý šuplík vysune. Jsou koncipovány tak, aby jejich konstrukce mohla být součástí bytového vybavení.

Jaký z nich zvolit

Rozhodnutí je vždy závislé na více faktorech:
· Spotřeba elektřiny – jednoznačně výhodnější jsou pultové. Spotřeba je v těchto případech zhruba o 20 procent nižší.
· Velké množství potravin – zde se také uplatní truhlicové řešení, které pojme až dvojnásobek toho, co jeho konkurent.
· Časté otevírání – pro každodenní vstupy do mrazicího prostoru je výhodnější skříňové řešení, neboť je uvnitř větší přehled, navíc odklopíte pouze jeden samostatný šuplík, nejlépe popsaný štítkem, co se nachází uvnitř.
· Odmrazování – lépe vychází pultové řešení – je to jen jeden jediný box bez mřížek a šuplíků, které se nemusí čistit jednotlivě. Vnitřní prostor pultového boxu se lépe udržuje v čistotě.
barevné lednice.jpg

Pokročilé funkce

Mrazáky se od sebe liší mezi výrobci, ale i v rámci jednoho výrobního firemního programu. Některé nadstandardní funkce se však můžou hodit:
· Super zámraz – funkce prudkého zmrazení nově přidaných potravin zabrání částečnému rozmrazení těch stávajících.
· Zámek – madlo je opatřeno patentním zámkem na klíč, což se může hodit u společných prostor, kde by hrozilo vykrádání jeho obsahu nezvanými hosty.
· Akustický signál – v případě ponechaných pootevřených dvířek, nebo špatně uzavřených dvířek, kdy je na těsnícím rámu něco přichyceno. Signál vydá čidlo, které zaznamená přírůstek teploty.
· No Frost – bezzámrazový systém má na starosti udržování suchého vzduchu uvnitř mrazáku. Vznikající vlhkost by totiž přispívala k tvorbě ledové tříště.

Zveřejněno v Nezařazené