Bez ptáků by byl svět nesmírně chudý

Ptačí říše je neuvěřitelně pestrá, stačí, když si pořídíte krmítko a budete ptactvo pozorovat ze vzdálenosti několika metrů, abyste vzápětí zjistili, jak nádherně zbarvené jsou sýkorky, dlask, stehlík nebo zvonek zelený. Lidé chtěli odjakživa létat jako ptáci, být volní a svobodní, nezávislí a mít možnost pozorovat svět kolem nás jak ze země, tak i z výšky. Částečně se nám to i podařilo díky technickému rozvoji, ovšem právě technika, která předehnala rozvoj morálních a duchovních hodnot, má spolu s lidskou chamtivostí, nenasytností, nenávistí a závistí velký podíl viny na tom, že ptákům ubývá přirozených zdrojů potravy.

zdroj vody pro ptactvo

Když si domů pořídíte ono zmiňované krmítko, a třeba si jej zhotovíte vlastními silami, budete do něj sypat slunečnicová semínka či proso převážně v zimě, jakmile udeří mrazy a krajinu pokryje první sněhový poprašek. Možná, že také máte zafixovánu tuto teorii od rodičů a prarodičů, kteří ptactvo v krmítkách krmili již v dětství, ovšem tehdy nebyla pole pokryta v takovém měřítku řepkou a solárními kolektory, bylo k dispozici více zemědělské půdy a druhů pěstovaných plodin a naše země také byla potravinově zcela soběstačná.

krmítko pro ptáky

Krmte ptáky i v létě

Do vašeho krmítka byste měli sypat vhodné (z prověřených zdrojů) krmivo po celý rok. Podobně neblahá situace je v současné přírodě s hmyzem – s včelstvem, mouchami a motýly, který rovněž ubývá potrava, a hmyz je také součástí potravního řetězce mnoha ptáků. Máte-li možnost, kromě krmítka pro ptactvo se starejte i o včely a motýly vysazováním lučních květů, kterým vyhradíte část zahradní plochy, a kde trávu nebudete pravidelně sekat sekačkou.

Můžete o svém počínání informovat i ostatní, určitě se najde někdo, kdo vám porozumí, a třeba něco podobného zopakuje, a bude-li nás víc, rozhodně to bude mít pozitivní efekt pro celou společnost.