Danění paušálem pro podnikatele
Kdo může uplatnit danění paušálem? Pouze fyzická osoba. Pokud tedy jste fyzickou osobou, můžete danit paušálem. Pro spoustu OSVČ je tento způsob uplatnění výdajů výhodnější, než vykazování skutečných výdajů. Navíc odpadá významná část administrativy. Při případné daňové kontrole totiž neprokazujete oprávněnost předložených dokladů.
Kdy se danění paušálem vyplatí?
Stručně řečeno tam, kde nejsou vysoké náklady. V takovém podnikání je výhodné danit tímto způsobem. Pozor si dávejte ovšem na to, že už nemůžete do výdajů zahrnout žádné další výdaje poplatníka. Ani platby zdravotního a sociálního. Nebo například výdaje za provoz vozidla.
Procentuální sazby
Procentuální sazby jsou stanoveny ve čtyřech hladinách. 80, 60, 40 a 30 procent.
30 %
Pro příjmy plynoucí z pronájmu obchodního majetku.
40 %
Pro příjmy plynoucí z podnikání, založeném na jiném než živnostenském oprávnění. Tyto příjmy se řídí zvláštními právními předpisy. Jedná se například o daňové poradce, právníky a lékaře, o lidi provozující činnosti na základě autorského zákona a osoby vykonávající svobodná povolání.
60 %
Do této kategorie spadají všechny ostatní neřemeslné živnosti. Jsou to všechny živnosti definované v živnostenském zákoně jako vázané, koncesované a volné.
80 %
Do nejvyšší kategorie spadají příjmy zemědělců, lesníků a řemeslníků. Řemeslné činnosti definuje živnostenský zákon. Osobu podnikající v zemědělství a lesnictví zase pojmenovává zákon o zemědělství.
Výhody danění paušálem
Výhody tohoto způsobu dokládání výdajů jsou celkem jasné. Největší výhoda tkví ve snížení administrativní zátěže podnikatele. Nemusíte dokladovat své výdaje a s nimi spojené dokumenty. Výdaje jsou vám určeny procentuálním podílem z příjmů.
Velmi výhodný je tento způsob převážně tehdy, kdy reálné náklady nedosahují výše nastaveného paušálu.
Pokud si nejste jistí tím, zda je pro vás tento způsob vhodný, poraďte se s člověkem, který vám vede účetnictví. Nebo rovnou se svým daňovým poradcem.