Ložnice a její vliv na kvalitní odpočinek

Ložnice je místo, kam nechodí návštěvy, takže by se mohlo na první pohled zdát, že na ní až tak nezáleží. Opak je však pravdou. To, jak se cítíme při spánku, i bezprostředně před ním, má vliv na naše výkony. Kvalitní spánek je navíc výborný prostředek proti chmurám, depresím a špatné náladě. Z těchto důvodů bychom neměli ložnici při budování interiéru přehlížet, ale naopak jí věnovat náležitou pozornost.Modrošedá ložnice.jpg
Nejdůležitějším faktorem je to, aby ložnice byla pohodlná. Tuto roli nejvíce plní samotná postel. Nejlepší jsou dřevěné postele s čelem, které poskytují bezpečí a pohodní při spánku. Dřevo je materiálem bezesporu nejlepším. Důležitý je také výběr roštu, a především pohodlné, kvalitní matrace. Právě do matrace se určitě vyplatí investovat větší finanční prostředky.
 Věnujte pozornost umístění postele:

  • čelo postele by mělo být umístěno u plné zdi,
  • okna či dveře bychom neměli mít za zády,
  • nohy bychom neměli mít namířené přímo proti dveřím,
  • do postele bychom se měli pohodlně dostat z obou stran.

Důležitou roli hraje bezesporu barva, která je v ložnici zastoupena nejvíce. Ideální barvou pro klidný a dlouhý spánek je modrá. Můžeme však sáhnout i po zelené nebo žluté, které nám dodají pozitivní náladu po probuzení. Pokud máte potíže s váhou, určitě zvolte teplou oranžovou. V takové ložnici se při spánku lépe tráví. Další velmi vhodnou barvou je béžová nebo karamelová. To platí zejména pro ty, kteří žijí v páru. V ložnici bychom se naopak měli vyhnout tmavě hnědé, která působí izolovaně. Vhodná není ani tmavě šedá, kancelářská a bílá barvě.
Šetřit bychom měli také s fialovou a červenou barvou.Hnědá ložnice.jpg
Pokud to jde, raději v ložnici neumisťujte pracovní kout. Velkým nešvarem je i sledování televize bezprostředně před spaním. To zvyšuje nervozitu, a často se pak stává, že spánek je přerušovaný a nekvalitní.
Ložnice by neměla být přecpána nábytkem a věcmi. Vchod do ložnice by měl být volný, a měl by umožňovat přímý vstup do místnosti, bez překonávání rozličných překážet.
Ložnice je také intimním místem mezi dvěma lidmi. Neuspořádaná a nepřehledná ložnice, často poukazuje na narušený vztah mezi partnery.
Zkuste se zamyslet nad tím, co byste mohli ve své ložnici upravit, a neváhejte to změnit. Tato investice se rozhodně vyplatí.