Jak perfektně umýt vnitřní stranu čelního skla?

Mnoho řidičů zcela zanedbává čistotu svého vozu ať už zvenku nebo zevnitř. Nicméně i ti, kteří péči o vozidlo nezanedbávají, často zapomínají na vnitřní stranu čelního skla. Přitom to se snadno ušpiní i zevnitř. Nejedná se však o nečistoty, kterých byste si hned všimli. Na okně totiž postupem času ulpívá mastnota, prach a třeba i kouř z cigaret.
Znečištění se projevuje sníženou viditelností zejména v noci, kdy se nám rozpíjejí okolní světla. Rozpitá světla zhoršují odhad vzdálenosti a oslňují řidiče, což může vést k nebezpečným situacím. K vyčištění čelního okna přitom stačí projít tři snadné kroky.

Umývání vnitřní strany čelního okna znepříjemňuje špatná dostupnost zejména spodní části, kde je málo místa mezi sklem a přístrojovou deskou. Navíc mastnota zanechává neustále šmouhy a znemožňuje vyleštění. A odkud se vlastně mastnota bere? Plasty použité při výrobě přístrojové desky uvolňují těkavé látky. K uvolňování dochází hlavně v létě, když se plasty rozpálí od sluníčka. Viníkem jsou i spreje na „oživení“ interiéru, které obsahují různé oleje, a protože se udrží pouze na povrchu plastu, snadno se odpařují a ulpívají na okně. Na závěr se hodí zmínit i cigarety. Nejenže jsou škodlivé pro lidi, ale i pro čelní sklo, na které látky obsažené v kouři snadno přilnou.
výhled z jedoucího auta
Příprava
Pro snazší čištění vnitřní strany skla je dobré jej umýt i zvnějšku, abychom následně lépe viděli šmouhy.
1.       Suché setření
První krok spočívá v setření nasucho. Nejlépe se k danému účelu hodí utěrka z mikrovláken. Pochopitelně musí být čistá a neměla by předtím být použita na nic jiného.
2.       Odmaštění
Alkohol za volant sice nepatří, ale jako odmašťovač se hodí skvěle. Samozřejmě použijte technický líh, kterým pomocí krouživých pohybů smyjete většinu nečistot, a hlavně se zbavíte šmouh.
3.       Finální vyleštění
Posledním krokem je vyleštění pomocí čisté hadry z mikrovláken a klasického čističe určeného na umývání oken. Nejprve použijte krouživé pohyby, protože těmi setřete většinu zbylých nečistot, a celou proceduru zakončete svislými tahy shora dolů, aby se světlo nelámalo všemi směry a neoslňovalo. Pokud by vám utěrka vypadla z ruky, byť jen na přístrojovku, vyměňte ji za čistou, protože byste veškerou špínu a mastnotu z plastů vtírali zpátky.
špinavé čelní sklo
Tip na závěr
Pokud se nemůžete dostat do úzkého prostoru oknem a přístrojovou deskou, klekněte si na sedadlo zády po směru jízdy a nataženou rukou se lépe dostanete kam potřebujete.

Zveřejněno v Moto