Jsou psi vhodní k dětem?

Pouto mezi psem a dítětem je námětem mnoha nejrůznějších knižních i filmových příběhů. Ve skutečném světě však situace není ani zdaleka tak růžová. Koneckonců, snad každý z nás již slyšel o minimálně jednom případu, kdy bylo dítě psem pokousáno, mnohdy s vážnými následky. Není tedy divu, že si část lidí myslí, že mít v domácnosti malé dítě a psa zároveň je velmi špatný nápad.

 

Na druhé straně však máme i ty, kteří poukazují na benefity takového soužití. A je pravdou, že zde skutečně jsou, avšak stejně reálná jsou i rizika. Proto pokud se rozhodnete jít touto cestou, nesmíte očekávat, že vše půjde jako po másle. Objeví se problémy, a je na vás, abyste je vyřešili.

 

většina dětí miluje štěňátka

 

Je potřeba si totiž uvědomit, že ani pes ani dítě nejsou roboti. Jsou to živé bytosti, které navíc spolu nemohou příliš dobře komunikovat. A i když jsou někteří psi velmi tolerantní, i oni mají své meze, což je něco, co si malé dítě jen málokdy uvědomí.

 

I to jsou důvody, proč psa a dítě za žádných okolností nenecháváme spolu o samotě, i kdyby to bylo jen na pár minut a pes byl sebehodnější. Může mít totiž našeho potomka sebevíc rád, avšak když mu mrňous začne například strkat prsty do pusy, nosu či očí, je jasné, že se ohradí. A to nemusí dopadnout dobře.

 

zvláště mladí psi mohou být někdy divocí

 

Pokud jde o starší děti, zde je situace poněkud jiná. Ty již mohou přebrat určité povinnosti spojené s péčí o čtyřnohého kamaráda. Tím se učí dodržovat určité povinnosti, neboť pes musí zkrátka dostat najíst, a to v pátek i ve svátek. Přes to vlak zkrátka nejede.

 

Na druhé straně však i zde musíme být opatrní. Například je lákavé jak pro rodiče, tak pro dítě svěřit mu třeba venčení psa. To je však něco, čeho bychom se měli vyvarovat. Dítě si totiž rozhodně nedovede poradit v různých situacích, které mohou nastat – třeba když jeho psa napadne pes cizí, nebo když jeho mazlíček začne jíst něco, co nemá.

 

Není samozřejmě pochyb, že dítěti soužití se psem prospívá. Je však na nás, abychom zajistili, že bude skutečně tak pohodové, jak by mělo být.