Kultura na vesnicích

Jestliže jste si až do dnešního dne mysleli, že lidé, kteří žijí na vesnicích nebo malých městech nežijí kulturně, pak jste na velkém omylu, jelikož opak je pravdou. Společenský a kulturní život lidí na vesnicích je mnohem pestřejší než život lidí ve městech. Ve městě je možná o něco hektičtěji, ale lidé se mezi sebou vzájemně tolik neznají.
Například takové hasičské nebo myslivecké plesy, které jsou pořádány na vesnicích, jsou ve většině případů velmi veselou a hlavně oblíbenou zábavou. Mnohé osoby, které se něčeho takového zúčastní, mají na tyto kulturní akce vzpomínky ještě několik následujících týdnů.
Existují ale i jiné, velmi oblíbené akce, mezi které patří pálení čarodějnic, rozsvěcování vánočního stromu apod.
hasiči s hadicemi
Takové specifické kulturní tradice se dodržují zejména na Moravě. Tato část je totiž na pořádání tradičních kulturních slavností jak dělaná. Nejen dobré víno, ale i cimbálová muzika, tanec nebo dobře vyuzený špek vás jistě nenechají chladnými. Existují ale i jiné hezké tradice, mezi které patří například stavění máje nebo dožínky.
Stavění máje je tradicí, která existuje již několik tisíc let. Staví se navíc 30. dubna. Jedná se o den pálení čarodějnic. Symbolem je příchod jara a nového života.
Dožínky patří mezi historické kulturní slavnosti. Pochází z doby předkřesťanské. Slavnostmi dožínek se vždy ukončuje sezóna sklizně obilí. Jedná se o slavnosti, které jsou pojaty jako poděkování přírodě. K těmto slavnostem patří i pletení věnců ze slámy nebo pečení koláčů.
Velmi známý je také masopust. Ten je hojně dodržován a je považován za oblíbenou kulturní akci. Je oblíben zejména kvůli veselému pojetí. Patří k němu dobré jídlo, pití nebo karnevalové převleky. Dříve bylo možné vidět masopustní průvod pouze na vsích, ale v dnešní době se začíná vracet i do větších měst.
starobylé vesnice
Jestliže byste se rádi blíže seznámili s kulturními tradicemi našich předků, pak máte určitě možnost. Můžete zkusit navštívit skanzen, kde si můžete vše prohlédnout. Jedním ze skanzenů, který musíte určitě navštívit, je ten, který se nachází v Přerově nad Labem.

Zveřejněno v Nezařazené