LED žárovky E27 jsou nejpopulárnějším světelným zdrojem

Technologie LED hýbe světem

Počáteční vývoj polovodičových součástek pro výrobu osvětlovací techniky nebyl vůbec snadný. První prototypy byly spíše určeny jako kontrolní body sdělovací techniky a vídali jsme je jako součást předchůdců současné výpočetní techniky. Trvalo několik desítek let, než se k první červené diodě přidaly další barvy spektra a teprve po objevu poslední modré barvy bylo možné vytvořit model bílého světla, které napodobuje sluneční záření.

hruška

Běžný spotřebitel měl možnost začít využívat výdobytky technické revoluce poměrně nedávno, ještě na počátku milénia výrazně převládaly v osvětlení domácností vláknové žárovky a kompaktní zářivky. Podstatnou nevýhodou LED zdrojů byla jejich vysoká pořizovací cena a nízký světelný tok. Nebyl o ně zprvu takový zájem a muselo uběhnout ještě několik let, než se vývoj dostal do současného stavu.

Dnes doslova LED diody hýbou světem a běžný spotřebitel pomalu nestačí sledovat všechny novinky, které výrobci nabízí. Máme na výběr obrovské množství LED panelů, pásků, žárovek, zářivek a dokonce i výkonných reflektorů pro externí svítidla na pracovištích, sportovních areálech, dopravních uzlech, skladech a veřejném osvětlení.

Trend do budoucna

Nejrozšířenějším modelem jsou dnes LED zarovky E27. Napodobují své předchůdce s wolframovým vláknem a dokonce se zvýšila i poptávka po výrobcích s čirým sklem a uspořádáním diod, které kopírují tvar původního vlákna z wolframové slitiny.

hodně žárovek

A jaký je předpoklad vývoje do blízké budoucnosti? Není samozřejmě přesně známo ani dáno, jak se bude osvětlovací technika vyvíjet, s velkou pravděpodobností však bude převládat zájem o rozvoj polovodičů, které postupně nahradí většinu svých konkurentů. Hlavním hnacím motorem je úspora elektrické energie, snížení náročnosti na výrobu elektřiny a sjednocení výrobních postupů. Dále rozhoduje velmi dlouhá životnost výrobků a možnost je efektivně recyklovat. Neobsahují navíc rtuť a nepředstavují takovou zátěž pro životní prostředí.