Tečka čárka čárka tečka
Odedávna lidé uvažovali nad tím, jak by se dalo urychlit posílání zpráv. Jednou z variant bylo vyslat rychlého běžce. Všichni ale jistě známe legendu o řeckém běžci Feidippidovi, který přinesl radostnou zprávu (Zvítězili jsme) a zemřel. Tudy cesta tedy nevedla.
§ Pokud by se bitva u Marathónu odehrála až v devatenáctém století, mohlo se vše vyřešit vyťukáním několika čárek a teček a posel by byl ušetřen.
Posílat zprávy pomocí elektrického proudu, byla jistě převratná myšlenka.K dokonalosti ji dovedl Samuel Finley Breeze Morse. Vytvořil celou abecedu, která se skládala jen z různého spojení teček a čárek. GENIÁLNĚ JEDNODUCHÉ. Pro rozlišení teček a čárek se používaly časové mezery.
o Cílem Morseho byla co nejrychlejší abeceda, a tak nad jednotlivými písmenky skutečně velice přemýšlel.
o Některá jsou více frekventována a některá méně.
o Proto je nejkratším písmenko „e“, které tvoří jen jedna tečka.
Aby zjistil, která písmenka má kam zařadit, chodil do tiskáren a tam si prohlížel zásobu liter.
Světový úspěch
Jenže poté, co se dostávala Morseova abeceda i do jiných jazyků, zjistilo se, že rozložení není úplně ideální. Nicméně abeceda byla mezinárodně přijata a došlo jen k některým nutným úpravám. Konečný výsledek byl uznán na konferenci v Káhiře roku 1938.
§ A jak to vlastně celé funguje?
§ Docela jednoduše.
Přenos telegrafické zprávy se odehrává mezi dvěma osobami, které musejí perfektně ovládat Morseovu abecedu. První vyšle zprávu, která je zakódovaná do elektrických impulzů a příjemce zaznamenává tečky a čárky. Pak se vše dekóduje.
o Nápad přišel k Morseovi ve chvíli, kdy se dozvěděl o novém světové objevu – elektromagnetismus a telegrafu.
o Což bylo roku 1832.
Už po pěti letech Morse telegrafuje na vzdálenost 820 kilometrů.Díky tomuto úspěchu získal třicet tisíc dolarů od Kongresu na další vývoj svého vynálezu.