České krimi seriály

Večery jsou pořád ještě dlouhé a chladné, ideální zábavou tedy může být sledování seriálů. A pokud jsme my Češi na něco odborníci, jsou to rozhodně seriály o lékařích a policistech. Dnes se můžete dočíst něco o kategorii druhé.
První detektivní seriály se u nás začali točit koncem 60. Let. Hříšní lidé města pražského jsou dodnes pravidelně reprízované, a tak alespoň některý díl viděl snad každý. Černobílá mordparta v čele s Jaroslavem Marvanem řešila zločiny obzvlášť závažné, metodami dnes téměř úsměvnými, celých 13 dílů, následovaných ještě celovečerními filmy: Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior a Smrt černého krále. O skoro 20 let později následovalo volné pokračování Panoptikum města pražského.policejní páska.jpg
V sedmdesátých letech vznikl jeden z nejdiskutovanějších a nejrozporuplnějších krimi seriálů v naší republice, a to 30 případů majora Zemana. 30 let života příslušníka SNB vzbuzuje reakce dodnes. Na jednu stranu sledovaný, oblíbený a stále reprízovaný seriál, který má ale pachuť demagogické ideologie komunistického režimu.
Osmdesátá léta byla na krimi seriály bohatší. Většinou však nízkou kvalitou nezaujali a dnes jsou pohřbeny v archivech České televize. Za zmínku stojí snad jen často reprízovaný Malý pitaval z velkého města a Dobrodružství kriminalistiky. Malý pitaval z velkého města byl natočen v letech 1982-86 a má 15 dílů. Šéf a jeho čtyři podřízení řeší malé i velké pražské případy odpovídající té době, dnes tedy možná lehce úsměvné, ale údajně profesně tehdy velmi reálné. Dobrodružství kriminalistiky je velmi obsáhlá (26 dílů) mapa vývoje kriminalistické vědy. Každá konkrétní metoda je zdokumentována jedním dílem, který je zasazen do příslušného století a země. Seriál vznikl v koprodukci s Francií a západním Německem v letech 1989-93.
Devadesátá léta nám přinesla Hříchy pro pátera Knoxe, Detektiva Martina Tomsu a nakonec Četnické humoresky. První dva zástupci jsou přeci jen z dnešního pohledu opět spíše zábavní a jednodušší, ale i tak divácky vděční. U Četnických humoresek se však jedná o jeden z nejlepších a nejúspěšnějších počinů České televize v detektivním žánru. Natáčelo se s přestávkami 10 let (1997-2007), mají 39 epizod a plejáda herců je neuvěřitelná. I když se jedná o příběhy z první republiky, které nemohou oslnit supermoderním vybavením, jsou díly propracované, napínavé a divácky velmi kladně přijímané.vězeňská želízka.jpg
Po roce 2000 vzniklo pár menších projektů, ovšem kolem roku 2015 jakoby se s detektivkami roztrhl pytel. V současnosti má snad každá televizní stanice svůj vlajkový krimi seriál a další se točí. Mezi to nejlepší z uplynulých let bychom zahrnuli seriály Expozitura, Případy 1. Oddělení, Svět pod hlavou, Rapl, nebo sérii volných příběhů Detektivů od Nejsvětější trojice.