Co vás na koberci může překvapit za půl roku

Barva a skvrny

Možná znáte ten filmařský efekt, kdy se postaví na jedno místo kamera nebo fotoaparát, zafixuje se jejich poloha, a pořizují se krátká videa nebo snímky tak, aby bylo v zorném poli pouze jedno jediné místo. Výsledkem je pak vývoj jistých změn v čase. Tímto způsobem se např. mapuje rychlost růstu rostlin, stromů či keřů.

detail vláken koberce

Zajímavé by bylo, kdybychom tentýž pokus provedli s kobercem v domácnosti. Zajímá nás hlavně změna barvy povrchu koberce, a to i tehdy, bude-li neustále podrobován čisticímu procesu pomocí běžného vysavače.

Kdo se domnívá, že vysavač odsaje většinu nečistot, a že koberec zůstane po půl roce nebo po roce takřka beze změn, měl by porovnat barvu koberce na začátku natáčení, po pořízení koberce z obchodu, s barvou na konci pokusu. Možná vás překvapí, jak velký rozdíl to je, původní barva se začne vytrácet a měnit odstín více do šeda. Vzhledem k tomu, že ta změna proběhne v relativně dlouhém čase, ani jí pořádně nezaregistrujete.

luxování koberce

Vůně a zápach

Stalo se vám někdy, že jste přišli k někomu na návštěvu, sehnuli jste se v obýváku pro nějakou věc, co vám upadla na zem, a nasáli do nozder odér použitých ponožek? K tomu může docházet běžně tam, kde se koberce pouze vysávají vysavačem, a kde se převážně našlapuje bosými chodidly, nebo chodidly v ponožkách či silonových punčochách. Je to docela pochopitelné, protože kobercová vlákna, ať jsou bavlněná, nebo syntetická, ráda absorbují váš pot i s bakteriemi, které se jím živí, a vaše podlahová krytina se postupně začíná měnit na jednu velkou ponožku.

Máte-li zájem tuto vůni nasávat i nadále, vysávejte dál koberec klasickým vysavačem, ale pokud to chcete změnit, povolejte na pomoc nejlépe strojní čištění, třeba výkonný rotační systém, který si perfektně poradí jak s chodidlovým odérem, tak i se skvrnami a zašedlou barvou vláken.