Dovolená v Jeseníkách

Jeseníky jsou pohoří na severní Moravě, které se dělí do dvou celků s názvy Hrubý a Nízký Jeseník. Výraz „hrubý“ v tomto případě znamená „vysoký“ nebo „mohutný“, Moravané slovo „hrubý“ užívají v běžné hovorové mluvě i v tomto kontextu, což není např. v Čechách příliš obvyklé.

panoramatický pohled na Jeseníky

Praděd a hotel Figura

Nejvyšší horou Jeseníků je Praděd a je to současně nejvyšší hora celé Moravy. Na jeho vrcholu je v provozu vysílač s restaurací, která je nositelem jistého rekordu. Podobně, jako je nejvýše položeným městem v České republice Boží dar v Krušných horách, je tato restaurace nejvýše položeným restauračním zařízením v naší zemi. Je v provozu po celý rok, v létě i v zimě.

 

Celoroční provoz je obvyklý i v hotelu Figura, který je dalším typickým místem Hrubého Jeseníku, dopravíte se k němu automobilem, anebo pěšky, nejlépe trasou podél Bílé Opavy.

Karlova Studánka

Jestliže chcete podniknout celodenní výlet do nejznámější oblasti Hrubého Jeseníku, neměli byste vynechat Karlovu Studánku. Právě odtud budete stoupat vzhůru podél Bílé Opavy směrem na Praděd. V Karlově Studánce se natáčel legendární rodinný film „S tebou mě baví svět“, bylo to v roce 1982 a tehdy herec Pavel Nový seskakoval z balkonu právě odtud, konkrétně ze Slezského domu, který tu byl postaven již na počátku dvacátého století.

Bílá Opava

Bílá Opava

Procházka podél Bílé Opavy nabíjí energií, můžete se do těchto míst vydat od Slezského domu po trase Naučné stezky Bílá Opava, která směřuje k parkovišti u silnice č. 450 a dále směrem vzhůru podél říčního toku. Pokračovat můžete po žluté nebo modré turistické značce, ta žlutá vede přímo podél kaskádových vodopádů, z modré zas máte lepší výhledy do krajiny. Žlutá značka vyústí u hotelu Figura, modrá o kousek dál u turistické chaty Barborka. Trasu Bílé Opavy doporučujeme od jara do podzimu a za slunečného počasí.