Nezeptáš se dědy?

První červená vlajka, která by měl stanout v hlavě každému je, když se váš partner zeptá, zdali byste mu nepůjčili peníze. Už jen taková otázka je zavádějící, protože jako partneři se vzájemně podporujete a jednou zkrátka koupí rohlíky on a podruhé ona. Jakmile je zde ale otázka, znamená to, že to nebude zrovna půjčka pěti korun na sýr, ale spíše větší suma peněz na něco, o čem zrovna dotyčný nechce, abyste věděli. Samozřejmě se může jednat o nevinnou otázku, například tento měsíc nemá na nájem nebo na splátku auta, které používáte oba dva, to je pak naprosto v pořádku. Kdy to ale začíná být už krajně podezřelé

měna

1) Peníze si půjčuje od vás a vy nevíte na co
2) Nejsou to malé částky, mohou to být tisíce až desetitisíce korun
3) Jakmile dojde vám, zkouší širší okruh známých a rodinu
4) Zeptá se vás, zdali by vám nepůjčili „vaši“

mince

Člověk může mít hned několik důvodů, proč si takto říkat o peníze. Jsou to buďto drogy, ať už je to přebujelý alkoholismus nebo i něco ostřejšího, vždycky jsou to drogy, které nutí zapomínat na nějaké ty bariéry a zábrany, které normální člověk má a zároveň je to obrovská zátěž na peněženku – dealer totiž chce v první řadě, aby se jeho ovečky staly závislými na jeho vůli a může pak cenu volně zvyšovat.

Dále to může být klidně hraní automatů a hazard obecně. Velké peníze, nikdo neví, čí peníze jsou čí, je to zkrátka jedno velké točící se kolo. Záliba, která každoročně pohltí tolik lidí, kteří nedokáží odolat a jsou schopni se zadlužit pro jednu jedinou šanci na výhru – do této kategorie patří i nadměrné kupování výherních losů, to je hned další úroveň.

Problémy, o kterých nikdo neví

Když jste se seznámili, bylo vše v pohodě, dokonce i do lesa vás vyvezl na motorce, ale nyní se to začne kupit. Nezaplacené dluhy, hypotéky, půjčky, nějaká ta výhodná lichva. Ani se nenadějete a co bylo vaše, už vaše není a právě to odnáší nějaký svalnatý chlap do černé dodávky.

zloději

Zásadní pravidlo je – rodina si nepůjčuje, rodina si buďto dává peníze anebo facky na probuzení.

Zveřejněno v Nezařazené