Ruské sankce – přežitek minulých let?

Neustále se podotýkáme s tím, že by státy Evropy měly zrušit ekonomické sankce uvalené na Rusko za anexi Krymu. Slyšíme stále stejnou sortu lidí, kteří by rádi zase dováželi do Ruska, několikrát jsme viděli i grafy a bannery, kolik vlastně proděláváme na tak nevýhodném diplomatickém kroku. Všichni bychom rádi dovážely to milionové zboží do Ruska a zpátky, tak moc jsme vydělávali jako stát, bylo na koblihy a důchody, bylo krásně. Anebo ne?
červená kabelka

Morální hodnoty vs zanedbatelný ekonomický zisk

Zkrachovalí podnikatelé, kteří žadoní den, co den, aby se zrušily sankce, vždyť vyváželi 60 % a bůh ví kolik více. Pravda je však taková, že zas taková hrůza to není. Přiznejme si, Rusko se nezměnilo ani myšlením, ani ekonomickou situací. Stále je to země třetího světa, která má akorát atomové zbraně ve skladě. V Rusku není nic jiného než zamrzlá tundra, stará technika a ubývající obyvatelstvo. Oligarchie, bývalí Sověti a mob, to vše drží ocelovou pěstí pospolu Vladimír Putin. Není ani žádným zázrakem, že Putin znovu vyhrál volby – dává lidem hrdost cenou za to, že se nejen ekonomická, ale také politická situace v Rusku neustále zhoršuje. Hyperkapitalismus na Slovensku, který jsme viděli v devadesátých letech v Rusku stále trvá. Nikdy se z toho ta země nevzpamatovala. Samozřejmě, nějakých pár procent má miliardy rublů, které rozhazují v Turecku a v Karlových Varech, ale to je tak všechno. Neskutečná chudoba, která by se spíše podobala carskému předchůdci. Stačí vyjet za glamour velkých měst a uvidíte, že tam lidé vymění krávu za plynový vařič.
ruští vojáci

Agresivní politika

Země se spoléhá na své četné sousedy a stále ještě komunistickou Čínu, která je hlavním obchodním partnerem. Díky tomu a také svazku bývalých sovětských států, které měly to štěstí a odtrhly se se ještě celá země neobrátila v chaos. Jedné, co leží mezi moderním západem je armáda, která drží otěže novostarého režimu stále pevně. Skutečný rozvoj podnikání a obchodu může nastat pouze tehdy, pokud není část obyvatel pod taktovkou ruské mafie a druhá v rukách oligarchů. Jinak bude tam, kde byla země před dvaceti lety.

Zveřejněno v Nezařazené