Podzim

Máte rádi podzim? Je to zvláštně smutné období, ale zároveň je nejbarevnější. Všechny odstíny od žluté, oranžové až po hnědou a když do toho zasvítí slunce, je to neuvěřitelná potěcha pro oko. Podzim znamená, že bude něco končit. Používáme to i ve spojení „podzim života“. Pro někoho to může být smutné, ale podzim rozhodně smutný není.

podzim

Podzim je roční období, které připravuje přírodu na zimu. Stromy odhazují své listy, protože voda, která proudí jemnými žilkami listů by v zimě zmrzla a led by je roztrhal. Stromy tím šetří svou energii a přecházejí do úporného režimu. Stejně tak zvířata si dělají zásoby na zimu a některé z nich se připravují na zimní spánek. Vyhrabávají si nory a skladují v nich zásoby, aby z nory celou zimu nemuseli vylézat ven.

Lidé v dnešní době zásoby na zimu, co se týká jídla moc řešit nemusí. Ale podzim, to je pro mnohé období sklízení plodů z vlastních zahrádek, kopání brambor a sklízení jablek. Ideální na uskladnění ovoce i zeleniny jsou plastové bedny. Omyvatelné, stohovatelné, lehké, a přitom pevné nám tudíž poskytují vše, co od bedýnky na ovoce či zeleninu potřebujeme.

Co si však lidé žijící v rodinných domcích na zimu nachystat musí, je topivo na zimu. Ekologické kotle, které jsou na plyn nebo dřevěné peletky, ale mnozí topí v krbu dřevem nebo mají ještě kotel na uhlí. Každopádně je třeba mít nachystané topivo na celou zimu dopředu. Nikdy nevíme, jak tuhá zima nastane.

podzim

Podzim je sice znamení, že pomalu končí další rok, ale umí vykouzlit krásné fotogenické scenérie. Podzimní barvy listí ve slunci vykouzlí zlaté barvy, ale i podzimní mlhy nebo inverze nostalgickou atmosféru. A když se přidají první ranní mrazíky, je už jisté, že je tu zima a s ní konec dalšího roku.

Většina lidí má rádo léto, slunce a koupání, ale s přibývajícím věkem začnete obdivovat babí léto a podzim. Vše se zpomaluje a zklidňuje a s podzimem přichází jakési smíření s osudem.